Długi przed ślubem a komornik – czyli ślub z dłużnikiem na wesoło

Witam. Chodzi o ślub z dłużnikiem. Od dwóch lat jestem w związku nieformalnym. Mój partner ma długi i zajęcia komornicze powstałe jeszcze sprzed naszego związku. Zajęcia komornicze objęły jego mieszkanie oraz gospodarkę – jednak boję się, że i to nie wystarczy.

Chciałbym wiedzieć, czy jeśli zawarlibyśmy związek małżeński, czy komornik ma prawo zająć w przyszłości także mój majątek? czy w ogóle będę brana pod uwagę przez komornika, jeśli w chwili powstania zadłużenia w ogóle się jeszcze nie znaliśmy?


Długi przed ślubem a komornik

długi-przed-ślubem-a-komornik

Witam, to co cię zastanawia i wywołuje niepokój, jest jak najbardziej uzasadnione. Sprawy finansowe mają przecież ogromne znaczenie we wspólnym życiu. Jednakże jeszcze nie zagłębiając się w temat odpowiedzialności za długi współmałżonka, zaciągnięte przed zawarciem związku małżeńskiego, odpowiem na twoje pytanie – komornik nie ma prawa zająć twojego majątku za długi męża.

Jednak, by wspólne życie układało się pomyślnie, pewne kwestie należałoby rozwiązać wcześniej. Dobrą opcją dla osób zadłużonych planujących małżeństwo może być zawarcie stosownej umowy, zwanej potocznie intercyzą.

Intercyza pomoże wam rozgraniczyć majątki, a tym samym odpowiedzialność za długi. Nie uchroni twojego partnera jednak przez wierzycielami. Dlatego ja mogę zaproponować inne rozwiązanie, jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Odpowiedzialność za długi męża sprzed małżeństwa

Tak jak napisałam powyżej, jeśli zawrzesz związek małżeński z człowiekiem, który posiada długi i w czasie trwania już małżeństwa komornik prowadzić będzie postępowanie zmierzające do egzekucji należności, to komornik nie będzie miał prawa zająć majątku należącego do ciebie, żadnej Twojej rzeczy nabytej przed ślubem.

Mówi o tym zapis art. 41 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku kodeks rodzinny i opiekuńczy w brzmieniu:

Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.

Zajęcie przez komornika majątku, który nie należy do dłużnika

Niestety prawo jedno a praktyka drugie. Zdarzały się i zdarzają się bowiem sytuacje, gdy w toku egzekucji m.in. z ruchomości komornik dokonuje zajęcia majątku osób trzecich – przedmiotów, które nie należą do dłużnika.

Oczywiście przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują ochronę prawną przed bezprawnym zajęciem. Jednak wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego, skargi na czynność komornika, czy wniosku o ograniczenie egzekucji wiąże się z potrzebą podjęcia pewnych działań, często poniesieniem kosztów sądowych, kosztów usługi prawnej i co istotne zawsze niesie ze sobą stres.

Rozdzielność majątkowa przed ślubem

Ustanowienie przed ślubem rozdzielności majątkowej daje ci pewną szansę uniknięcia w przyszłości nieprzyjemności związanych z prowadzonymi przeciwko twojemu partnerowi egzekucjami.

Intercyza pozwala bowiem rozdzielić, co należy do żony, a co do męża. Przy rozdzielności małżeńskiej nie powstaje majątek wspólny. Nie ma wspólnych aktywów i pasywów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to fakt, że długi męża i jego zła historia kredytowa mogą w przyszłości zblokować twoją zdolność kredytową.

Zauważ, że jeśli w przyszłości chciałabyś zaciągnąć, chociażby kredyt hipoteczny będąc w małżeństwie, to większość banków weźmie pod uwagę zdolność kredytową twojego męża.

I upsss… z uwagi na jego kiepską historię kredytową stracisz szansę na kredyt.

Jeśli jednak będziesz pozostawać w rozdzielności majątkowej, bank nie będzie badał zdolności kredytowej twojego męża, nie będzie on stroną umowy kredytu, ani współwłaścicielem zakupionej w tej sposób nieruchomości.

W tym miejscu polecam przeczytanie wpisu: Zdolność kredytowa a niespłacone długi – odmowa udzielenia kredytu

Upadłość konsumencka – szansą na wyjście z długów

To nad czym warto się zastanowić, będąc posiadaczem znacznych długów, to upadłość konsumencka.

Piszesz, że majątek twojego narzeczonego może nie wystarczyć na spłatę wszystkich wierzycieli.

Skoro tak, to zapewne po licytacji komorniczej domu i gospodarstwa twój partner i tak zostanie z komornikiem i częścią wierzycieli na karku.

Pamiętaj również, że komornik obciąży go kosztami egzekucyjnymi, które nie są małe przy dużej skali zadłużenia!

Upadłość konsumencka w takim razie może wydawać się dobrym rozwiązaniem. Bo jeżeli sąd przychyli się do wniosku dłużnika i ogłosi jego upadłość, to ten owszem straci swój majątek, ale po przeprowadzeniu całej procedury reszta długów zostanie mu umorzona.

Co w konsekwencji daje dłużnikowi szansę na rozpoczęcie nowego życia.

Oddłużenie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Po ogłoszeniu przez sąd upadłości konsumenckiej dłużnik nie musi już bać się wierzycieli, bo wszystkie postępowania egzekucyjne zostają zawieszone, a odsetki od należności przestają być naliczane.

Upadłość konsumencka jest szansą na rozpoczęcie nowego, komfortowego życia. Co prawda bez majątku, ale również bez długów.

Sąd z urzędu po przeprowadzonym postępowaniu upadłościowym nakazuje wykreślić dane upadłego dłużnika z Krajowego Rejestru Sądowego.

A na wniosek dłużnika informacje o niespłaconych zobowiązaniach mogą zostać usunięte również z Biura Informacji Gospodarczej.

Ślub z dłużnikiem – podsumowanie

Nie będziesz ponosić odpowiedzialności za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa, niestety jednak problemy finansowe będą Wami ciągnąć latami, psując przy tym większość Waszych życiowych planów.

Gdy twój facet ma długi i nie ma szansy na spłatę tego zadłużenia przed ślubem i wzięcia męża już bez długów, to zastanów się jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, w jaki sposób zabezpieczyć waszą wspólną przyszłość.

Rozdzielność majątkowa małżeńska może dać ci pewną szansę na uniknięcie pomyłek w toku prowadzonych przez komorników egzekucji, jednak długi sprzed ślubu to problem na lata Waszego wspólnego życia.

Mimo wszystko i tak musicie pozostać czujnymi bowiem już wspólny rachunek bankowy, może wiązać się z jego zajęciem i pobraniem przez komornika również środków, które należą co ciebie.

Dlatego, ja polecam rozważyć opcję, jaką jest upadłość konsumencka.

Wzory pism, jakie mogą Ci się przydać:

Wniosek o upadłość konsumencką

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Długi przed ślubem a komornik – czyli ślub z dłużnikiem na wesoło”
  1. Witam, właśnie zastanawiałam się czy intercyza chroni przed długami małżonka i ten artykuł wpadł mi ręce, też mam podobną sytuację, mój narzeczony ma długi i nie widzę szansy na spłatę tych długów przed ślubem, datę ślubu mamy już ustaloną na przyszły rok. Myślimy właśnie o podpisaniu intercyzy, na upadłość konsumencką nie decydujemy się, bo długi męża nie są aż tak duże (30 tys zł), kiedyś je wspólnymi siłami spłacimy. Chciałam tylko właśnie mieć pewność, że długi które mąż zaciągnął kiedyś nie będą na mnie. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam (bardzo przydatny blog!)

  2. Długi sprzed ślubu zawsze są własnością osoby która je zaciągała. W takim razie odpowiedzialność za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa jest znikoma, czasem zdarza się jak pisze Pani prawnik, że mając wspólne konto z mężem, komornik zajmuje często wierzytelność obojga małżonków (wspólną kasę) a nie tylko wierzytelność małżonka który miał kiedyś długi. Wtedy trzeba słać do komornika pisma o odblokowanie środków które należą do żony która nigdy długów nie miała, domyślnie jest to udział obojga małżonków 50/50.

  3. Aleksandra

    Witam. Mam na imię Aleksandra. Mam 23 lata. Przez głupotę zaciągnęłam kilka pożyczek w różnych firmach pożyczkowych. Na dzień dzisiejszy mój dług wynosi ponad 11 tysięcy. Straciłam pracę, obecnie szukam nowej. W maju mam swój ślub. O moich długach nikt nic nie wie i nie chce aby się ktoś dowiedział.

    Ciągle płaczę i jestem zdenerwowana. Pragnę ślubu, ale mam wrażenie, że do niego nie dojdzie. Żaden bank nie udzieli mi kredytu, abym mogła spłacić te felerne chwilówki. Nie wiem co mam robić. Jestem osobą, która nie powie nikomu z bliskich o zaistniałej sytuacji.

    W maju po ślubie będę mogła spłacić wszystkie pożyczki, ale do tego czasu przecież będą nachodzić mnie komornicy i wszystko się wyda. Nie chcę stracić narzeczonego, ani planów jakie mamy na wspólne życie.

Comments are closed.