Jak bronić się przed eksmisją z mieszkania? [PORADNIK]

Witam. Jak zatrzymać egzekucję z eksmisji mieszkania? Mój wujek dostał eksmisję z mieszkania za nie płacenie czynszu. Tylko że on nie pracował i tak się tułał po świecie… Teraz dostał emeryturę i od kilku miesięcy regularnie płacimy mu zadłużenie i bieżący czynsz za mieszkanie, i teraz dostał eksmisję.

Gmina nie ma lokalu dla niego, proszę, pomóżcie napisać pismo do gminy o zatrzymanie tej egzekucji/eksmisji z mieszkania… bo wszystkie należności są płacone na bieżąco i regularnie. Wujek nie ma rodziny i nie ma kto mu pomóc.


Eksmisja z mieszkania

Witam serdecznie! Orzeczenie eksmisji twojego wuja z mieszkania komunalnego to niestety skutek długotrwałych zaniedbań, a przede wszystkim niepłacenia czynszu przez długi czas.

Jako najemca lokalu mieszkalnego przydzielonego mu z zasobów gminy, wuj zobowiązany był do regulowania w ustalonym czasie i wysokości należności czynszowych.

Z uwagi na zaległości, Gmina jako właściciel przedmiotowego mieszkania miała prawo wypowiedzieć wujowi umowę najmu.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – zaległości czynszowe

Przesłanki skutecznego wypowiedzenia umowy najmu w związku z zaległościami w opłatach zostały precyzyjnie określone przez ustawodawcę w art.11 ust. 1 i 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego.

Zgodnie z podanym powyżej przepisem wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności. Wypowiedzenie powinno być sporządzone na piśmie pod rygorem nieważności.

Zatem twój wuj przed tym, jak sprawa o eksmisję z mieszkania trafiła do sądu, otrzymał wezwanie do zapłaty zaległego czynszu (prawdopodobnie w terminie 30 dni) oraz wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. W tym momencie już powinniście zacząć działać. A przede wszystkim podejmować kroki zmierzające do umorzenia lub rozłożenia jego długu na raty.

Czekając jednak do ostatniej chwili, czyli wydania przez sąd niekorzystnego wyroku, dopuściliście do sytuacji, kiedy już „odkręcenie” wszystkiego może być po prostu niemożliwe.

Umowa najmu została wypowiedziana, sąd orzekł eksmisję, więc w tym momencie samo terminowe opłacanie bieżącego czynszu może być niewystarczające, a na pewno nie spowoduje z automatu, że umowa najmu mieszkania „odżyje”.

Eksmisja z lokalu – mieszkanie socjalne

Zapewne skoro wuj czeka na lokal socjalny, to sąd w wyroku orzekającym eksmisję stwierdził, iż spełnia on kryteria do jego otrzymania. Wiele polskich gmin ma ogromne problemy związane z brakami lokalowymi.

Często na przyznanie lokalu socjalnego rodziny czekają wiele miesięcy, zamieszkując do tego czasu w zajmowanym dotychczas mieszkaniu. Zatem eksmisja zostaje wstrzymana do czasu, aż znajdzie się odpowiedni lokal socjalny.

Wiem z doświadczenia, że zazwyczaj rodziny bardzo bronią się przed opuszczeniem zajmowanych przez nie lokali. Jednak zdarza się i tak, że kiedy dochodzi do przydziału mieszkania socjalnego, są one pozytywnie zaskoczone –  panujące w lokalach socjalnych warunki, oraz standard wyposażenia może być o wiele lepszy niż w mieszkaniach dotychczas zajmowanych.

Choć prawda jest również taka, że niektóre gminy na lokale socjalne adaptują stare budynki użyteczności publicznych, gdzie wcale nie mieszka się dobrze.

To jaki lokal dostanie twój wuj, może rzeczywiście budzić wasze obawy. Wuj może bronić się przed przeprowadzką, również dlatego, że starsze osoby nie lubią zmieniać miejsca zamieszkania.

Jak zatrzymać mieszkanie po eksmisji?

Chcesz pomóc wujowi zatrzymać eksmisję i odzyskać mieszkanie? Więc przede wszystkim należy złożyć wniosek o zawarcie nowej umowy najmu, ponieważ tak jak napisałam powyżej, wuj utracił prawo najmu, a w przedmiotowym mieszkaniu może przebywać jedynie do czasu, aż znajdzie się dla niego lokal socjalny.

Niestety wszelkie prośby o zawarcie nowej umowy przygotowane na papierze mogą spotkać się z automatyczną odmową. Twój wuj był przecież lokatorem, który ze swojej winy dopuścił do powstania tak znacznych zaległości, że gmina w końcu zdecydowała się (po wcześniejszym wysłaniu żądania opróżnienia lokalu) pozwać go do sądu z żądaniem eksmisji.

Umówmy się, że w większości przypadków eksmisję dotyczą mieszkań, których lokatorzy nie płacą czynszu przez co najmniej kilkanaście miesięcy.

Wuj twój może nie być osobą wiarygodną dla urzędników, a argumenty, które używasz – że jest osobą samotną, nie ma rodziny – mogą wpłynąć jednak na jego niekorzyść.

Jeśli jesteś zmotywowana i bardzo zależy ci na tym, aby wuj pozostał w zajmowanym dotychczas mieszkaniu, ja proponuje osobiste spotkanie z przedstawicielami gminy – z burmistrzem/wójtem, dyrektorem zasobu mieszkań komunalnych – i skierowanie prośby o pomoc właśnie do nich.

To, co jeszcze mogę doradzić, to rozważenie czy rzeczywiście wuj „straci”, jeśli będzie musiał przeprowadzić się do lokalu socjalnego. Być może tam będzie mu lżej finansowo. Być może opłaty za mieszkanie będą niższe.

Radzę dowiedzieć się, czy wiadomo, w jakim lokalu wuj może dostać przydział. Jeśli miejsce to nie będzie „ciekawe”, a umowy najmu dotychczas zajmowanego mieszkania nie da się wznowić, to może warto zastanowić się nad inną opcją – domem opieki.

Nie chce błędnie wnioskować, jednak skoro wuj przez długi czas nie pracował i dopuścił do powstania ogromnego zadłużenia czynszowego, być może ma jakieś problemy i miejsce, w którym otrzyma pomoc, będzie dla niego dobrym wyjściem. Jest to przecież już osoba starsza.

Mam jednak nadzieje, że wuj pozostanie w dotychczas zajmowanym mieszkaniu i uda się Wam zatrzymać eksmisję z mieszkania. A jeśli to się nie uda, wuj otrzyma mieszkanie socjalne w standardzie, jaki jest mu potrzebny do normalnego funkcjonowania. Walcz o to! Życzę powodzenia i trzymam kciuki!

Wniosek o umorzenie zadłużenia czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia czynszowego

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wniosek o wstrzymanie eksmisji wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Jak bronić się przed eksmisją z mieszkania? [PORADNIK]”
  1. Witam serdecznie, nie wiem jak napisać podanie do Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej o umorzenie całości lub częściowo długu za mieszkanie, kwota długu to 4100 zł. Jest to mieszkanie komunalne. Dostałam pismo, że do 15.05.2019 r muszę uregulować całe zadłużenie, abym mogla na nowo podpisać umowę najmu do lokalu.Jeśli nie ureguluje zadłużenia to 15.05.2019 będę miała eksmisję z lokalu o godz 8.00. Mam na utrzymaniu 5 dzieci w wieku 17 lat 14 lat 8 lat 5 lat i 3 latka.Nie chce stracić tego mieszkania, bo nie będę miała gdzie mieszkać. Nie mam możliwości wzięcia kredytów, bo nie pracuje, pobieram tylko świadczenia wychowawcze wypłacane przez OPS. Bardzo proszę o pomoc.

  2. Witam, grozi mi eksmisja z mieszkania, nie wiem co robić, bo długi mam nie małe, nie płaciliśmy czynszu za mieszkanie od 3 lat, teraz nagle przychodzi pismo, że jeśli do końca roku nie spłacimy zadłużenia, to zostaniemy wyrzuceni z mieszkania. Jest Nas czworo, ja, mąż i dwoje dzieci, za wszelką cenę chcę zadbać o to, aby dzieci chowane były w normalnych warunkach. Wiem, że czynsz powinniśmy płacić na czas i terminowo, ale po prostu nie starczało Nam pieniędzy – stąd te opóźnienia.

    Będę walczyć, by nie wyrzucono Nas z mieszkania, bo będę musiała szukać nowego, lub przeprowadzić się do rodziców.

  3. jak uniknąć eksmisji z mieszkania komunalnego? zadłużenie wynosi około 40 tys zł, nie ma mowy żebym mógł to spłacić, mam tylko emeryturę, to co dostaję na rękę 1500 zł, starcza tylko na jedzenie, rachunki i lekarstwa, na czynsz 400 zł już nie. czy mam jakieś szanse żeby uniknąć eksmisji z mieszkania komunalnego? Zdzisław.

  4. Witam. Uniknąć eksmisji? mieszkam z dziećmi w mieszkaniu komunalnym, którego najemcą była moja mama, mieszkanie było zadłużone na dużą sumę, więc od 10 lat spłacam zadłużenie na raty, plus dodatek mieszkaniowy mam.

    Problem w tym, że parę dni temu zrobiono mi z tego mieszkania lokal socjalny, a teraz przysłano mi pismo, że decyzja wcześniejsza na lokal socjalny została anulowana i powiem, że parę osób z tego osiedla też takie pisma otrzymało, chciałam się dowiedzieć, czy to jest zgodne z prawem, bo martwię się tym, że mogą mnie eksmitować mimo to, że płace i, płace i nikogo to nie obchodzi.

  5. Dzień dobry, mam dług w ZGM (Zakład Gospodarki Mieszkaniowej) chcą mnie eksmitować z mieszkania, chyba że spłacę dług czynszowy, a kwota to 60 tys. złotych, naprawdę potrzebuję pomocy w mojej sprawie, nie wiem już co robić… wszędzie byłam załatwić, a tu nic, spłacam dług w ZGM ale to dla nich mało, dla mnie dużo, mam spłacone 5 tys przez 3 miesiące, piszę pisma do nich o ugodę, ale dostaje negatywną odpowiedź, co mam zrobić? pilnie potrzebuję pomocy.

Comments are closed.