Jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia? Agresja w szkole powinna spotkać się z szybką i zdecydowaną reakcją ze strony rodziców. Jeśli w klasie/szkole dziecka obecny jest inny zachowujący się agresywnie uczeń, pierwszym krokiem powinno być złożenie na niego oficjalnej skargi.
Jest to o tyle ważne, że ignorowanie problemu może doprowadzić do jednej z dwóch niekorzystnych sytuacji: wzięcia takiego zachowania za przykład dla pozostałych dzieci lub zaostrzenia agresywnego zachowania, co może zakończyć się nawet fizycznymi aktami przemocy.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Jak powinna wyglądać skarga na ucznia? pismo ma szczególny charakter, a informacje w nim zawarte powinny spełniać wszystkie niezbędne formalne wymagania, czyniąc pismo skutecznym i wywołującym oczekiwane przez rodziców skutki. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotową do wypełnienia skargę na agresywnego ucznia, którą pobierzesz poniżej:
Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia – wzór
Do kogo wystąpić z pismem w sprawie agresywnego ucznia?
Skargę w sprawie agresywnego ucznia rodzice powinni kierować do dyrektora placówki. To jego obowiązkiem, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jest bowiem zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa zarówno w trakcie lekcji, jak i podczas przerw między zajęciami.
Rolą dyrektora jest więc zapobieganie agresywnym zachowaniom, które stwarzają zagrożenie dla uczniów placówki.
Warto pamiętać także, że – zgodnie z treścią artykułu 415, artykułu 427 i artykułu 444 Kodeksu cywilnego – odpowiedzialność cywilną za wypadek na terenie szkoły ponosi nauczyciel, pod którego opieką doszło do nieszczęścia. Nie ma przy tym znaczenia, kto był sprawcą czynu.
Kiedy mówimy o agresywnym zachowaniu ucznia?
Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia może dotyczyć różnego typu zachowań. Najczęściej w jego treści zwraca się uwagę na takie akty, jak:
- przeklinanie,
- przepychanie się,
- agresja słowna,
- bójki,
- rzucanie przedmiotami,
- niszczenie przedmiotów należących do innych uczniów,
- zastraszanie i groźby.
Należy mieć na uwadze, że takie zachowanie nie bierze się znikąd. Najczęściej jest skutkiem błędów wychowawczych rodziców:
- braku zasad,
- przemocą w rodzinie,
- nadmiernie autorytarnym stylem wychowania.
Niekiedy winę ponosi także niekompetentny nauczyciel, który nie radzi sobie z wymagającym dzieckiem. Problemami bywają też zaburzenia zachowania, wymagające diagnostyki psychiatrycznej, dlatego tak ważne jest zareagowanie na agresję wśród uczniów i udzielenie im pomocy stosownej do okoliczności i źródła problemu.
Pismo rodziców do dyrektora szkoły ma więc zasygnalizować problem i zmotywować dyrekcję do skontaktowania się z rodzicami trudnego ucznia.
Jak reagować na agresję w szkole?
Skarga do dyrektora szkoły na ucznia, który zachowuje się agresywnie to jedno z dostępnych rozwiązań w takiej sytuacji. Rodzice mogą jednak skontaktować się wcześniej z wychowawcą klasy lub pedagogiem szkolnym, a dopiero kiedy to nie przyniesie rezultatu, zgłosić problem pisemnie do dyrektora szkoły.
Czym skutkuje skarga na ucznia do dyrektora? Przede wszystkim pismo wymusza na kierującym placówką interwencję i ustosunkowanie się do zarzutów. Rodzice mogą wnioskować o objęcie agresywnego ucznia nauczaniem indywidualnym.
Natomiast dyrektor powinien nawiązać współpracę z jego rodzicami, proponując im pomoc psychologiczną.
W skrajnych przypadkach kierujący szkołą może zgłosić sprawę do sądu rodzinnego lub poprosić kuratorium oświaty o przeniesienie ucznia do innej placówki. Skargę do kuratorium rodzice poszkodowanych dzieci mogą złożyć także osobiście, jeśli uznają działania dyrektora za niewystarczające.
W przypadku, gdy rodzic uzna, że szkoła bagatelizuje problem, może zgłosić się do organu prowadzącego placówkę – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Innym rozwiązaniem jest też złożenie zawiadomienia na komisariacie.
O tym ostatnim wyjściu z sytuacji warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, kiedy dochodzi do naruszania nietykalności cielesnej, utraty poczucia bezpieczeństwa czy dużego stresu u poszkodowanego dziecka.
Taka sprawa może znaleźć swój finał w sądzie rodzinnym, a wynikiem postępowania bywa najczęściej przydzielenie rodzinie nadzoru kuratora.
Aby udokumentować psychiczne i fizyczne znęcanie się nad uczniem przez agresywne dziecko, rodzic powinien zgłosić się z nim do lekarza, który zaświadczy o obrażeniach na skórze, a także do psychologa, który będzie mógł zeznać, że dziecko jest w szkole zestresowane i obawia się o swoje bezpieczeństwo.
Jak napisać skargę na agresywnego ucznia?
Niestety, rodzice dzieci coraz częściej zastanawiają się, jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia.
Taka skarga nie jest skomplikowanym dokumentem, jednak warto przygotować ją w oparciu o przygotowany przez nas wzór pisma do dyrektora szkoły po to, aby zawierała ona wszystkie niezbędne elementy formalne, takie jak dane autora i adresata skargi czy też odpowiedni tytuł i treść skargi.
Ważnym elementem pisma jest wskazanie i dokładne opisanie problemu, dlatego w treści skargi należy odnieść się do agresywnych zachowań trudnego ucznia i przytoczyć konkretne sytuacje, w których jego czyny zagrażały bezpieczeństwu innych dzieci.
Pisemne zawiadomienie powinno wskazywać zatem na takie zachowania, jak:
- przeklinanie i agresja słowna,
- dokuczanie,
- przepychanie,
- bicie,
- niszczenie przedmiotów,
- groźby czy wymuszenia.
Skargę może złożyć jeden z rodziców dziecka lub cała grupa rodziców dzieci narażonych na niebezpieczeństwo ze względu na agresywne zachowanie innego ucznia. Zbiorowa skarga z pewnością wymusi na dyrektorze placówki szybszą i skuteczniejszą reakcję.
Podobne:
- Agresywne dziecko w szkole – co robić i gdzie zgłosić?
- Wniosek o pozostawienie ucznia w tej samej klasie WZÓR
- Skarga do dyrektora szkoły na ucznia WZÓR
- Wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela WZÓR
- Wniosek do poradni psychologiczno pedagogicznej WZÓR
- Skarga do kuratorium oświaty WZÓR
- Pismo do kuratorium oświaty WZÓR
- Podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie
- Opinia o dziecku przedszkole przykłady