Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu? [SPRAWDŹ!]

Witam. Znalazłem Państwa stronę w internecie i zachęcony proponowaną ofertą uzyskania krótkiej porady postanowiłem skorzystać z tej możliwości. W dniu 17.06.2007 opuściłem Polskę i zamieszkałem na terenie UK. W latach poprzedzających ten krok prowadziłem małą firmę handlową (nie była to sp. zoo, tylko jednoosobowa działalność gospodarcza).

Moja firma przez kilka lat miała duże problemy finansowe. Zamknąłem więc oficjalnie działalność w dniu 28.03.2007. Niestety w dniu zakończenia działalności pozostały mi spore niespłacone obciążenia finansowe. Udało mi się jedynie spłacić zobowiązania prywatne i dostawców towaru. Lekkomyślnie zamknąłem działalność, nie ogłaszając upadłości.

Pozostawione obciążenia opiewają na kwoty:

– Kredyt bankowy tzw. odnawialny: 40.000,- zł.
Zgłosiłem do banku fakt planowanego wyjazdu za granicę i poprosiłem o wyznaczenie stałej miesięcznej raty pozwalającej uregulować należność. Bank nie udzielił zgody i zażądał spłaty całości.

– Zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego z nieopłaconego podatku VAT wraz z odsetkami są okresy: 12/2005, 06/2006, 09/2006, 12/2006 w wysokości łącznie 10.318,60 oraz odsetki na dzień 23.04.2007 – 622,00 zł.

W dniu 12.06.2007 Naczelnik Urzędu odrzucił wniosek o odroczenie terminu płatności i rozłożenie zaległości na raty. Urząd został powiadomiony o moim wyjeździe z Polski.

– Zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek ZUS w dniu zakończenia działalności wynosiły łącznie: 20.353,57 plus odsetki, które miały być naliczone dopiero po spłaceniu zaległych składek. Składki za pracownika zostały uregulowane w całości.
W sierpniu 2007 ZUS odrzucił wniosek o umorzenie spłat zaległych składek.

W dniu 07.07.2007 ustanowiłem moją żonę pełnomocnikiem do kontaktów z ww. instytucjami. W sierpniu 2008 r. moja żona wraz z resztą rodziny dołączyła do mnie, przyjeżdżając do UK i oficjalne kontakty zostały zerwane a korespondencja przestała być przyjmowana.

Pod moim adresem zameldowania stałego na terenie Polski zamieszkuje samotnie moja mama. Nie przyjmuje ona korespondencji adresowanej do mnie i do mojej żony.

Kilka lat temu zaczęli odwiedzać ten adres windykatorzy i komornik z Urzędu Skarbowego. Nie zostało przyjęte żadne oficjalne pismo skierowane do mnie. Urzędnicy nie otrzymali żadnych danych adresowych ani kontaktowych do nas.

Obecnie nosimy się z zamiarem powrotu na stałe do Polski. Mamy już szczerze dość emigracji. Na początku lutego tego roku zapukał pod nasz polski adres oficer Policji skierowany przez Komornika US w celu ustalenia mojego obecnego adresu korespondencyjnego.

Wynika z tego, że sprawa jest ciągle w toku lub jakiś okres możliwości egzekucji zaległych należności zbliża się do końca, co uaktywniło ponownie odpowiednie organa. Policja nie otrzymała żadnych konkretnych danych pozwalających namierzyć nas na terenie UK.

Zaznaczam, że nie posiadamy z żoną oszczędności, majątku trwałego i posiadamy niewiele nietrwałego. Mamy pięcioro dzieci, z których troje pozostaje wciąż pod naszą opieką. Ja nie mam stałych dochodów. Mam w UK zarejestrowaną działalność gospodarczą, która za względu na chorobę przewlekłą nie przynosi regularnych, przewidywalnych przychodów.

Miejsce mojego stałego zameldowania w Polsce jest mieszkaniem służbowym po ojcu, które mogę zająć po śmierci mamy z tytułu ciągłego zameldowania, lecz nie odziedziczę go jako część potencjalnego majątku.

Od roku 2005 mamy z żoną potwierdzoną notarialnie rozdzielność majątkową.

Z moich ustaleń wynika, że moje zadłużenia mogą być już przedawnione i mam prawo oficjalnie Podnieść Zarzut Przedawnienie przed odpowiednim sądem. Nie mam jednak takiej pewności.

Czy ewentualne procesy sądowe odbyte przeciw mnie w czasie ostatnich 10 lat mogły spowodować przedłużenie okresu przedawnienia aż do dnia dzisiejszego i dłużej?

Proszę o poradę, czego mogę spodziewać się i jakie kroki powinienem podjąć przy ewentualnym kontakcie bezpośrednim z Komornikiem US lub Policją.

Czy Komornik mógł w okresie minionych 10 lat zawieszać lub wstrzymywać okres biegu przedawnienia ze względu na brak możliwości egzekucji blokując tym samym możliwość podniesienia zarzutu przedawnienia na czas bliżej nieokreślony?
Jak to sprawdzić lub wyliczyć? Z poważaniem.


Kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia?

Przedawnienie rozpoczyna bieg od dnia, w którym roszczenie staje się wymagalne, czyli w dniu, w którym osoba dłużna znajduje się w obowiązku spełnić świadczenie.

Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu?

Bieg przedawnienia przerywany jest, gdy wierzyciel podejmie jakąkolwiek czynność przed sądem czy innym organem, który ma uprawnienia do egzekwowania roszczeń, w celu odzyskania swoich pieniędzy, a więc może to być:

 • ustalenie
 • zaspokojenie
 • dochodzenie
 • zabezpieczenie

…roszczenia/roszczeń, które wierzycielowi winny jest dłużnik.

Czynności przerywające przedawnienie:

Przerwanie biegu przedawnienia będzie miało miejsce, gdy wierzyciel np.:

 • zawezwie dłużnika do próby ugodowej,
 • wniesie pozew w sądzie polubownym o spełnienie świadczeń,
 • wniesie pozew w sądzie powszechnym o spełnienie świadczeń,
 • zleci wszczęcie egzekucji komorniczej lub windykacyjnej,
 • złoży wniosek o nadanie klauzuli wykonalności,
 • zleci wszczęcie mediacji z dłużnikiem,
 • zgłosi wierzytelność w postępowaniu upadłościowym,
 • podniesienie w toku procesu zarzutu potrącenia,
 • gdy dłużnik uznana dług (wliczając uznanie niewłaściwe).

A więc podsumowując, czynności przerywające przedawnienie, dzielimy na dwie grupy, czynności, które inicjuje wierzyciel (pierwsze 8 punktów), oraz czynności inicjowane przez dłużnika (ostatni punkt [uznanie długu]).

Źródło: Ustawa z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)

Warto wiedzieć, że nie przerywa przedawnienia wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty.

Wracając jeszcze do Twojego pytania:

Czy ewentualne procesy sądowe odbyte przeciw mnie w czasie ostatnich 10 lat mogły spowodować przedłużenie okresu przedawnienia aż do dnia dzisiejszego i dłużej?

Odpowiedź brzmi: TAK. Czynności wierzyciela takie jak procesy sądowe – przerywają bieg przedawnienia.

Podsumowanie

Jeśli myślisz o podniesieniu przedawnienia długów, sprawdź najpierw, czy Twoi wierzyciele nie podejmowali powyższych czynności wobec Ciebie (pierwsze 8 punktów). Czyli dopiero po analizie każdego z długów, będziesz wiedział, jak wygląda sprawa i czy możesz liczyć na przedawnienie któregoś ze swoich długów.

Dopiero wtedy będzie można zaplanować dalsze czynności. Sprawa staje się o tyle skomplikowana, że nie ma Cię na miejscu…

Twoje łączne zadłużenie wynosi około 70 tys. zł. Myślę, że jest to dług do spłacenia Waldku. Tym bardziej że zarabiasz w innej walucie :-). Jeśli czytałeś kiedykolwiek inne moje artykuły na blogu, to z pewnością wiesz, że jestem zwolenniczką płacenia za swoje długi. Dlatego namawiam Cię do spłacenia długów i bezstresowego, radosnego powrotu do Polski.

Życie w ciągłym stresie, wizyty windykatorów i komorników, oraz prowadzenie potyczek z wierzycielami to nie jest z pewnością to, na co liczy po powrocie do Polski – Twoja rodzina.

Bardzo zachęcam Cię do przeczytania poradnika Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków do wolności, e-book napisała była dłużniczka z długami w granicach pół miliona złotych. Czekają na Ciebie 92 strony bardzo ciekawej wiedzy!

Przedawnienie długu – wzór pisma

Koniecznie przeczytaj też poniższe artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu? [SPRAWDŹ!]”
 1. Radosław Szyszka

  Dobrze wiedzieć! Cieszy mnie fakt, że tutaj wszystkie informacje są zawarte w jednym miejscu i gdy będę tylko chciał z powodzenie wrócę sobie do tego wpisu :) Dzięki!

Comments are closed.