Jak wyjść z długów oglądając telewizję?

Niestety nie bardzo się da. Oglądanie telewizji ląduje na liście największych wrogów wychodzenia z długów. Z jednym wyjątkiem oczywiście, gdy chodzi o programy mające wspomóc Twoje nowe pomysły na zarobienie pieniędzy. Wtedy proszę bardzo, ucz się do syta.

Czasem dostaję naprawdę rozpaczliwe prośby od zadłużonych osób, które prosząc o radę, jednocześnie zastrzegają „tylko proszę mi nie pisać, że mam znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, bo ja nie mam na to czasu”. Po czym okazuje się, że trudno znaleźć czas, bo są co najmniej 2 stałe punkty w programie telewizyjnym, których nie można przegapić.

Depresja, brak poczucia własnej wartości, bezsilność – te uczucia sprawiają, że ludzie uciekają w zajęcia takie jak oglądanie telewizji.

Przez chwilę żyją cudzym życiem, cudzymi sprawami, mogą odciąć się od świata.

Na dłuższą metę jest to jednak przepis na tragedię lub katastrofę. Nie ma szans, aby poczuć się silnym i wartościowym człowiekiem, zdolnym zmienić swoją trudną sytuację, jednocześnie ulegając nałogowi telewizji.

Podświadomie dobrze wiesz, że bezmyślne gapienie się w telewizor jest wyrazem braku wiary w siebie,  każda kolejna dawka tylko Cię w tym utwierdza. Oglądanie bezwartościowych filmów czy programów, to zupełny brak szacunku do siebie. To mówienie sobie, nie jesteś wart niczego więcej niż tylko łykać tę papkę, może nawet w powtórkach po kilka razy.

Wyobraź sobie, że Twoje dorosłe dziecko spotyka się z kimś, kto go nie szanuje, ciągnie go w dół, sprawia że nawet przestało o siebie dbać, zaczęło kląć na potęgę, palić papierosy a nawet brać narkotyki.

Jeśli kochasz swoje dziecko, będziesz je przekonywać, że powinno się szanować, dbać o siebie, że stać je na więcej.  Łatwiej powiedzieć, niż to zrobić prawda? trudno zerwać z kimś, przy kim nie trzeba się wysilać, nie trzeba brać odpowiedzialności za to co nas w życiu spotyka.

Wyobraź sobie, że jesteś swoim własnym dzieckiem, popatrz na siebie oczami kochającego rodzica i powiedz sobie „co Ty robisz? „.

Wychodzenie z długów: czas START!

W tym samym czasie mógłbyś zrobić tysiąc rzeczy, które pozwolą Ci wyjść z długów. Wiem, będzie bolało, wiem może się czasem nie udać, wiem będzie ciężko, wiem może się okazać, że kilka razy będziesz musiał zacząć od początku, wiem, może będzie to długo trwało. Ale to wszystko jest lepsze, niż gapienie się w telewizor, bo tu masz pewność, że nie ruszysz sprawy nawet o milimetr do przodu, za to mocno w dół.

Powiesz, mam takie ciężkie życie, telewizja to moja jedyna rozrywka. Jaka rozrywka? idiotyczne seriale o życiu, które możesz obejrzeć otwierając drzwi wejściowe swojego mieszkania? a może programy o kobietach czy mężczyznach, którzy mają jednocześnie kilkoro partnerów? to nie jest odpoczynek, jakiego potrzebuje Twoje ciało i umysł.

Chcesz dowiedzieć się, jak naprawdę możesz odpocząć, zapomnieć? – poszukaj odpowiedzi w sobie, a znajdziesz ją na pewno.

Pamiętaj, to bezmyślne gapienie się w telewizor ma jeszcze jeden efekt uboczny – potęguje w Tobie poczucie winy. A poczucie winy jeszcze nikomu skrzydeł nie dodało, zwłaszcza, gdy szuka się sposobu, jak wyjść z długów.

Wyłącz dziś telewizor!

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentarz w “Jak wyjść z długów oglądając telewizję?”
 1. Avatar

  Witam.
  Nie mam dzieci. Jestem dzieckiem które dostało rentę rodzinną i dosyć dobrą zdolnością kredytową….
  Pułapka.
  Dla naiwnej dziewczyny która z miłości pozaciągała kredyty, wzięła telefony, następnie je sprzedawała a chłopka zatrzymali…(nie pierwszy raz) zostałam sama.
  Komornik na karku, długi długami poganiają. Tyram teraz, żeby z renty spłacić ogrom zadłużeń, telefonię. Niby wszystko porozkładane na raty, ale za każdym razem na coś brakuje.
  Żyję na chlebie na pasztecie i na zupkach Chińskich.
  Jak długo tak można?? Lepszą pracę mogłabym znaleźć? Jaką w wieku 24 lat?? W Call Tell? Pracowałam, ale nie nadają się na wciskanie pierdół ludziom!!
  W Urzędzie dla bezrobotnych nie mogę się zarejestrować…
  Kredytu również nikt mi nie da, również providenta wzięłam..
  Jak wyjść z tego w czym siedzę?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *