Jak uchronić się przed komornikiem? [10 SPOSOBÓW] które musisz poznać!

Dzień dobry, jak się uchronić przed komornikiem i egzekucją? mam długi, a dokładnie niespłacone chwilówki i pożyczki. Wiem, że niedługo dostanę zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej i rozpocznie się postępowanie egzekucyjne.

Czy możecie mi doradzić jak bronić się przed komornikiem? jakie mam szanse na zatrzymanie postępowania egzekucyjnego i uniknięcie egzekucji? są jakieś sposoby na komornika?


Jak się uchronić przed komornikiem

Czy długi powinno się spłacać? Choć jest to pytanie retoryczne, często mimo dobrych chęci zadłużenie spłacić jest trudno. Czara goryczy przelewa się, gdy wierzyciel angażuje do działania komornika i wszczyna egzekucję komorniczą.

A my jako dłużnik, mieliśmy kłopoty, a dzięki komornikowi nasz faktyczny dług jeszcze wzrasta przez koszty komornicze  – czasem nawet trzykrotnie. Powiedzieć, że nie ułatwia to sytuacji, to wyrazić się bardzo delikatnie.

Na szczęście, istnieją sposoby na tymczasowe opędzenie się od komornika. Przedstawimy te stosowane przez Polaków najczęściej, przypominając jednak, że są to metody objawowe. Uciekanie się do nich i liczenie tylko na nie, nie będzie zbyt roztropne.

…jak nie płacić komornikowi?

Anonimowa karta płatnicza

Był taki czas, który dla anonimowych kart płatniczych był czasem złotym – również w Polsce. Wytyczne KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) zrobiły jednak swoje. Dzięki nim anonimowe karty to towar luksusowy, bo niezmiernie rzadki. Czym jest ten wynalazek?

Anonimowa karta płatnicza znana też jako karta przedpłacona to produkt zagranicznych instytucji finansowych, które korzystając z tego, że polski komornik nie może zajmować środków pieniężnych zlokalizowanych na zagranicznym rachunku bankowym, udostępniają te konta osobom z całego świata, a więc w tym klientom z Polski.

Jak się bronić przed komornikiem i egzekucją za pomocą karty przedpłaconej? wystarczy, że założysz konto w jednym z serwisów:

Komornik nie będzie miał prawa, aby zająć konto dłużnika, które zlokalizowane jest poza granicami Polski. Możesz nawet poprosić pracodawcę, aby wysyłał Twoją wypłatę na to zagraniczne konto, czynności komornika nie sięgają tak daleko…

Minimum wynagrodzenia

Nie wszyscy pracodawcy idą na taki układ, ale niektórzy dłużnicy próbują i dość często ich próby kończą się sukcesem. O co chodzi? O polubowne załatwienie z pracodawcą swoistego… podziału wynagrodzenia, by uniknąć egzekucji.

Kiedy szef przystaje na taką propozycję, oficjalnie przelewa zadłużonemu pracownikowi jedynie taką pensję, która nie przekracza minimalnej krajowej, reszta wynagrodzenia wypłacana jest „pod stołem” – (kwota wolna od zajęcia komorniczego zawsze równa się minimalnej krajowej na dany rok). Komornik po prostu nie może minimalnej krajowej tknąć.

Upłynnienie majątku

Jak uchronić się przed komornikiem w inny sposób? Zabezpieczenie majątku przed komornikiem to kolejna ze stosowanych sztuczek. Są dłużnicy, którzy – kiedy tylko egzekucja zostaje wszczęta – zamieniają całość swojego majątku na… gotówkę, którą później ukrywają przed komornikiem.

Krótko mówiąc, sprzedają właściwie wszystko – ruchomości czyli np. samochód, TV, laptop, drogi zegarek itd., sprzedają też nieruchomości, niekiedy też akcje czy inne dobra wchodzące w skład ich majątku, stanowiące wartość pieniężną.

SKOK-i i banki spółdzielcze

Jak bronić pieniądze na koncie? Środki przetrzymywane na koncie w wielkim, komercyjnym banku? Takie pieniądze komornik jest w stanie namierzyć z dziecinną łatwością. Z pomocą przyjdzie mu w tym system pod nazwą “OGNIVO”. Dlatego sporo dłużników decyduje się na założenie rachunku w SKOK-u. Dlaczego? To proste – SKOK-i nie są wykrywalne przez wspomniany system.

Podobnie jest z większością banków spółdzielczych, dlatego dłużnicy zakładają konta również w nich. Mało tego – popularnym rozwiązaniem jest otwieranie kont w miejscowościach położonych daleko od miejsc zamieszkania dłużników. Takie posunięcie jeszcze bardziej dezorientuje komorniczy „radar”.

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Jeśli jako dłużnik otrzymasz nakaz zapłaty całej kwoty zadłużenia, możesz się przed tym bronić i zgłosić sprzeciw od nakazu zapłaty. Wniesienie sprzeciwu powoduje, że nakaz zapłaty traci moc i egzekucja komornicza nie zostanie wszczęta.

Oczywiście, aby wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty, należy mieć solidny powód, przez który nie zgadzasz się na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. O jakich powodach mowa? może to być przykładowo:

 • przedawniony dług,
 • zawyżona kwota zadłużenia,
 • błędne dane dłużnika w nakazie zapłaty,
 • lub inne czynniki, które nie są w Twoim mniemaniu zgodne z rzeczywistością.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie dług, który ma ściągać komornik – jest już przedawniony (według prawa nie musisz go spłacać). Dochodzi też do sytuacji gdzie firma pożyczkowa, bank czy firma windykacyjna, która kupiła dług, zwiększa bezpodstawnie kwotę zadłużenia dłużnika – jest to niezgodne z prawem.

Są również sytuacje, w których wierzyciel nalicza karne odsetki lub inne kary znacznie powiększając ogólną kwotę zadłużenia. Dochodzi też do sytuacji, kiedy dane dłużnika znajdujące się na nakazie zapłaty są błędne.

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu

Jeśli z jakichś przyczyn nie było Cię w domu i nie mogłeś wnieść sprzeciwu od nakazu zapłaty lub nakaz zapłaty powędrował na Twój stary już nieaktualny adres, a nagle otrzymujesz zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej, to możesz wnieść wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu na nakaz zapłaty.

Będzie to skutkować natychmiastowym zawieszeniem egzekucji i wszelkich działań komorniczych. Sąd po prostu stwierdzi utratę mocy nakazu zapłaty i rozpatrzy wniosek dłużnika. We wniosku należy wskazać, dlaczego nie odebrałeś nakazu zapłaty, najczęściej powodem jest nieaktualny adres dłużnika.

Powództwo opozycyjne

Jak obronić się przed komornikiem takim powództwem? to proste. Powództwo opozycyjne wnosi się w sytuacjach, gdy jako dłużnik zaprzeczasz zdarzeniom, na podstawie których wydano klauzulę wykonalności.

Przed komornikiem możesz obronić się także, gdy miało miejsce zdarzenie, przez które dług wobec wierzyciela wygasł lub z innych przyczyn nie może być egzekwowany. Są to np. sytuacje, w których międzyczasie dług spłaciłeś bezpośrednio do wierzyciela, a komornik wciąż toczy postępowanie egzekucyjne na Tobie.

Ugoda z wierzycielem

Ugoda z wierzycielem to kolejny sposób na komornika. Jeśli egzekucja toczy się wobec Ciebie, to zawsze możesz skontaktować się z wierzycielem i spróbować przekonać go do dobrowolnej spłaty długu z Twojej strony.

Jeśli wierzyciel zgodzi się na ugodę, to wg prawa należy zawrzeć z nim pisemną ugodę dłużnik – wierzyciel. Dzięki temu wierzyciel po podpisaniu ugody będzie zmuszony wstrzymać egzekucję komorniczą.

Od tego momentu nie będziesz ponosić bardzo wysokich kosztów komorniczych, przez które spłata długu znacznie wydłuża się (bo część pieniędzy trafia do komornika, a część do wierzyciela).

Ponadto komornik będzie musiał odblokować wszystkie Twoje konta bankowe, wynagrodzenie czy inne składniki Twojego majątku. Wystarczy teraz systematycznie i bez naruszenia terminu spłacać dług wprost na konto wierzyciela w ratach, które wspólnie ustalicie.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Ugoda z komornikiem

Ostatni sposób na to, jak bronić się przed komornikiem, to zawarcie z nim porozumienia. Zawierając tzw. pakt z szatanem, jesteś w stanie wstrzymać komornika od zajęcia dalszych składników Twojego majątku.

Ugoda z komornikiem ma sens jak najbardziej, bo np. jeśli komornik zajmie część Twojego wynagrodzenia, albo konto bankowe, a nie chcesz, by komornik dalej węszył w Twoim życiu, to zdeklaruj się komornikowi, że będziesz nadal pracować i co miesiąc komornik otrzyma swoją dolę.

W zamian komornik niech nie próbuje zająć innych składników Twojego majątku, bo znacznie utrudni Ci to życie. Z doświadczenia wiem, że zdeklarowanie u komornika stałych wpłat na poczet długu – załatwia sprawę.

Dogadując się komornikiem, mając z nim stały i dobry kontakt, jesteś w stanie obronić się przed egzekucją komorniczą z innych składników Twojego majątku (np. licytacją samochodu lub domu, czy mieszkania).

Co może komornik – grafika

Oto najważniejsze składniki majątku dłużnika, które może chcieć zająć organ egzekucyjny w postaci komornika. Warto wiedzieć co komornik może zająć a czego mu nie wolno:

jak-uchronic-sie-przed-komornikiem

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz już jak się uchronić przed komornikiem, wszystkie zamieszczone wyżej sposoby ucieczki przed komornikiem są sprawdzone i cały czas aktualne z literą prawa.

Wystarczy jedynie stać się aktywnym dłużnikiem i spróbować któryś ze sposobów wcielić w życie, by uniknąć egzekucji zleconej przez wierzyciela. Czasem są to proste kroki, czasem sytuacja dłużnika jest bardziej skomplikowana.

Jednak bez względu na złożoność sytuacji, należy zrobić wszystko, by uchronić się przed egzekucją komorniczą, która jest strasznie uciążliwa w codziennym życiu, a przy tym bardzo kosztowna. Poza tym życie z komornikiem wykańcza psychicznie i działa demotywująco.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Jak uchronić się przed komornikiem? [10 SPOSOBÓW] które musisz poznać!”
 1. Mam długi z tytułu niespłaconych pożyczek, dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej, wiedziałem, że prędzej czy później dostanę takie pismo od komornika.

  Wydaje mi się, że prawo nie stoi po stronie dłużnika w większości przypadków. Nie byłem w sądzie na rozprawie, bo byłem w szpitalu, nie wiedziałem nawet o sprawie.

  Czyli jak rozumiem z poradnika, mogę wnieść skutecznie wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty? co się nie zgadza? jest to zbyt duża kwota zadłużenia i dług chyba jest przedawniony, bo 7 lat nic nie dostawałem, a tu nagle egzekucja komornicza i zajęcie nie tylko pensji ale i rachunku bankowego.

  Zanim jednak wyślę pismo do komornika, muszę poszukać kilka art na poparcie moich racji. Myślałem, że dług ten już nie istnieje a tu taka niespodzianka :////////

  Dłużnikowi zawsze pod górkę… dziękuję za artykuł!

 2. No sporo tych możliwości żeby zatrzymać komornika. U mnie komornik właśnie zajął część świadczeń które ponoć wyłączone są spod zajęcia komorniczego. Chodzi o alimenty i 500+ wpłacane na konto a konto zajął właśnie komornik. Jak tutaj może wyglądać obrona przed komornikiem? pozdrawiam! Jacek.

 3. Mam wiele niespłaconych wierzytelności i spodziewam się komornika. Tytuł egzekucyjny już wydano. Komorników mogę mieć 3 bo są to 3 różne niespłacone pożyczki. Ciekawi mnie tylko, czy wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wniósł także o zajęcie mojej nieruchomości? jak to sprawdzić? sprawa dość skomplikowana.

Comments are closed.