Czy długi powinno się spłacać? Choć jest to pytanie retoryczne, często mimo dobrych chęci zadłużenie spłacić jest trudno. Czara goryczy przelewa się, gdy wierzyciel angażuje do działania komornika; mieliśmy kłopoty, a dzięki temu panu nasz faktyczny dług jeszcze wzrasta – nawet trzykrotnie. Powiedzieć, że nie ułatwia to sytuacji, to wyrazić się bardzo delikatnie.

Na szczęście, istnieją sposoby na tymczasowe opędzenie się od komornika. Przedstawimy te stosowane przez Polaków najczęściej, przypominając jednak, że są to metody objawowe. Uciekanie się do nich i liczenie tylko na nie, nie będzie zbyt roztropne.

…jak nie płacić komornikowi?

SKOKi i banki spółdzielcze

Środki przetrzymywane na koncie w wielkim, komercyjnym banku? Takie pieniądze komornik jest w stanie namierzyć z dziecinną łatwością. Z pomocą przyjdzie mu w tym system pod nazwą „OGNIVO”. Dlatego sporo dłużników decyduje się na założenie rachunku w SKOKu. Dlaczego? To proste – SKOKii nie są wykrywalne przez wspomniany system.

Podobnie jest z większością banków spółdzielczych, dlatego dłużnicy zakładają konta również w nich. Mało tego – popularnym rozwiązaniem jest otwieranie kont w miejscowościach położonych daleko od miejsc zamieszkania dłużników. Takie posunięcie jeszcze bardziej dezorientuje komorniczy „radar”.

Minimum wynagrodzenia

Nie wszyscy pracodawcy idą na taki „deal”, ale niektórzy dłużnicy próbują i dość często ich próby kończą się sukcesem. O co chodzi? O polubowne załatwienie z pracodawcą swoistego… podziału wynagrodzenia.

Kiedy szef przystaje na taką propozycję, oficjalnie przelewa zadłużonemu pracownikowi jedynie taką pensję, która nie przekracza minimalnej (1530 zł netto to kwota wolna od zajęcia komorniczego; komornik po prostu nie może jej ruszyć).

Reszta wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacana do ręki, w gotówce – jak to się mówi, „pod stołem”. Co w takiej sytuacji może począć komornik? Może pomodlić się do swojego patrona (o ile komornicy takowego mają ;-)

Tzw. upłynnienie majątku

Jest to jedna ze stosowanych sztuczek. Są dłużnicy, którzy – kiedy tylko egzekucja zostaje wszczęta – zamieniają całość swojego majątku na… gotówkę.

Krótko mówiąc, sprzedają właściwie wszystko – ruchomości, nieruchomości, niekiedy też akcje. Co robią z pozyskanymi w ten sposób środkami? (zapisz się na newsletter, aby otrzymać wszystkie triki w formie e-booka)

Karty anonimowe

Był taki czas, który dla anonimowych kart płatniczych był czasem złotym – również w Polsce. Wytyczne KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) zrobiły jednak swoje. Dzięki nim, anonimowe karty to towar luksusowy, bo niezmiernie rzadki. Czym jest ten wynalazek? (zapisz się na newsletter, aby otrzymać wszystkie triki w formie e-booka)

… i jeszcze 10 innych sprytnych pomysłów na niepłacenie komornikowi całej kwoty!

jak-uniknąć-komornika-ebook

Ściągnij darmowego e-booka z kolumny po prawej stronie artykułu, lub spod spodu artykułu! E-book jest całkowicie darmowy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: